logo

Otizm Tanısı Konduktan Sonra Aile

Çocuğun farklı gelişim gösterdiğini anlayan aile doktora başvurur. Duymak istediği şey “yanıldığı, çocuğunun sağlıklı olduğu” cümlesidir. Ama “çocuğunuz otistik veya otizm belirtileri gösteriyor” cümlesini duyar.

Şüphelerinin gerçeğe dönüşmesi ailenin şok yaşamasına neden olur. Şoktan sonra gelen süreç inkardır. Tanıyı inkar edip, çocuğun diğer yanlarına odaklanmaya başlarlar. Şok ve inkar kısmı ne kadar uzarsa çocuk o kadar süre eğitimden mahrum kalacağı için bu sürecin olabildiğince kısa olması çocuğun gelişimi adına çok önemlidir.

Şoktan ve inkar sürecinden sonra ümitsizlik yaşanmaya başlanır. Otizmin bir bilmece olması, kesin bir tedavi yönteminin olmaması, tanı konduktan sonra çocuğun geleceği ile ilgili her şeyin belirsiz olması, sürecin kontrol edilemeyecek olması ümitsizliğin nedenidir.

Ümitsizliği ardından ebeveynin kendisini ya da eşini suçladığı dönem başlar. İlgisiz ebeveynliğin ya da genetik özelliklerin neden olduğu düşünülür. Ancak otizmin nedeni kötü bakım değildir.

Şok, inkar, ümitsizlik, öfke gibi duygular yaşandıktan sonra aile otizmi kabul eder. Bu sürecin kısa sürmesi çocuğun bir an önce eğitim almasını sağlayacağı için kritiktir. Çocuğun tanısını kabul etmek doğru eğitim almasını sağlayacaktır. Erken teşhis ve kabullenme erken müdahale programının uygulanmasını sağlayacağı için son derece önemlidir.

Tanı konduktan sonra unutulmaması gereken nokta çocuğun aynı çocuk olduğudur. Tanının yol gösterici olduğunu, her şeyin çocuğun tanısına bağlı olmadığını bilmek, çocuk ve aile açısından rahatlatıcı bir bakış açısı olacaktır.

Areva Martin’in dediklerine kulak verelim:

Özel bir çocuğu olan ebeveyn olarak

*Sorumluluk üstlenin, lider olun!

*Öğrenin, uzman olun!

*Dikkatli düşünün, uyanık olun!

*Üst makamlarla konuşun, insiyatif alın!

*Belgeleyin, hazırlıklı olun!

*İyi işbirliği yapıp takım oluşturun!

*Eğitin, çocuğunuzun sesi olun

Tweet’ler
İletişim Bilgilerimiz
Bizimle iletişime geçerek sınırlı kontenjanlarımızdan faydalanbilirsiniz.
  • Karşıyaka Mh. 727. Sk. No: 34
  • Gölbaşı / Ankara
  • +90 (312) 229 72 00
  • info@beyazkoza.com