logo

Beyaz Koza’da Olmak

Beyaz Koza’ya hoş geldiniz. Eğer bu yazıyı okumaya başladıysanız çocuğunuz için  bir özel eğitim kurumu arıyor olmalısınız. Hatta herhangi bir rehabilitasyon merkezi,spor kulübü değil tam zamanlı bir okul arıyorsunuzdur. Bireysel olarak pek çok programı denemişsinizdir. Öncelikler bireysel özel eğitim aldırdığınız rehabilitasyon merkezi sonrasında ergoterapi,dil konuşma,spor eğitimi , refleksoloji , oksiyen tedavisi gibi alternatif uygulamalara da gitmiş,muhakkak kreş-anaokulu gibi bir tecrübeniz  de olmuştur.

Bu süreçleri geçen bir ebeveyn olarak özel eğitime dair bildiğiniz her şeyi unutarak yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü biz ezber bozan bir özel eğitim anlayışıyla eğitim vermekteyiz. Hedefimiz yolu bizimle kesişen özel gelişim gösteren çocukların olabildiğince bağımsı bir hayatlarının olmasını sağlamak. Yapabildiklerine odaklanıp onlara yeni beceriler öğretmeyi hedefliyoruz. Onlara Maria Montessori’nin    “ Yapabilmem için bana yardım et.’” Slogan cümlesinden hareketle yapabilmeleri için yardım ediyoruz,onların yerine yapmıyoruz. Uyguladığımız ABA metodu ile her çocuk için özel kazanımlar belirliyor,minik adımlarla çıktığımız yolculuğu tamamlamaya çalışıyoruz. Her çocuğun özel olduğunu,tanısının değil çocuk olmasının bize yol gösterdiğini vurguluyor ve onlara sınır tanımayan bir eğitim anlayışı içinde doğal ortamlarda öğretim ortamları oluşturuyoruz.

Her çocuk farklıdır,her çocuğun becerileri kadar ihtiyaçları da farklıdır. Bu bağlamda aile ile işbirliği önemli bir yer tutar. Ailenin desteği kadar çocuklarda yol alabileceğimizin farkında olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çocuktaki başarının aile ile işbirliği sonucu olduğuna inanarak her zaman iletişim halinde olmaya özen göstermekteyiz.

Özel eğitimin konfeksiyon değil terzi işi olduğuna inanan bunu uygulayan bir kurum olarak okulumuza başlayan her çocuğu 15 gün boyunca her ortamda gözlemleriz. Okula servisle gelen çocuklarımız için eğitim serviste başlar. Selamlaşma, hep kendi yerine oturma,emniyet kemerini takma- çıkarma vb. beceriler doğal ortamında çalışılır. Derslerdeki performansından öz bakım becerilerine kadar her noktada gözlem yoluyla bilgi edindikten sonra çocuklarımızın programlarını belirleriz.

Buradan itibaren neleri unutmalısınız kısmına geçebiliriz artık.

ÖZ BAKIM Zor da olsa çocukların yerine yapmayı değil onlara yapmayı öğretiyoruz. Okula gelen öğrenciler önce montlarını çıkarırlar, her çocuğun askıda montunu asacağı yer fotoğrafı yapıştırılarak belirlenmiştir. Ayakkabılarını değiştirmesi için yine fotoğrafının olduğu ayakkabı dolabına gitmesi gerekir. Hedefimiz bir dönemin sonunda bu iki kazanımı yönergesiz yapabilmeleridir. Tuvalete gitmek,el yıkamak,sınıfı süpürmek,masa silmek gibi beceriler de eğitimin bir parçasıdır.

İLETİŞİM Otizmli çocukların 2/3 konuşamamaktadır. Alternatif iletişim becerileri üzerinde durarak çocukların kendilerini daha iyi ifade etmelerini hedeflemekteyiz. Sloganımız “Konuşuyorsan söyle,konuşamıyorsan resmini göster . “ Az konuşuyor daha çok model olarak onlara yeni beceriler kazandırıyoruz.

PEKİŞTİREÇ  Pekiştireç ille de olacaksa tercihimiz sosyal pekiştireç ama asıl amacımız çocuğun iç motivasyonunu harekete geçirmek ve etkinliği bitirmenin çocuk için pekiştireç olması.

SPOR Grup oyunları kadar bireysel spor çalışmalarının da olduğu  spor derslerinde sade denge,koordinasyon değil aynı zamanda akademik becerileri de ekliyoruz. Yönerge takibi ,taklit becerisi gibi kazanımlar için spor derslerinin her çocuk için biçilmiş kaftan olduğuna inanıyoruz.

ZAMAN  Her yarım saatte çalan zilimiz çocukların öğrendikleri şarkılar oluyor. Böylece hem dersin başlama ve bitişini fark ederken hem de aynı şarkıyı duyarak farkında olmadan ezberliyorlar.

ÖĞRENME Montessori  Metodunu uyguluyoruz,böylece çocuklar dokunduklarını öğreniyorlar çünkü parmaklar bir nesneye dokunduğunda nöronlar harekete geçiyor. Beyin başardığı şeyleri hatırladığı için de hata denetimi olan materyaller sayesinde her öğrenme başarı ile sonuçlanıyor. Biz çocuklara masa başında “Kırmızı ver”  diyerek kırmızı rengini öğretmiyoruz. Bir bağlam içinde öğretmeyi hedefliyoruz. Masada duran iki renk kalemden kırmızı olanı almasını,elmayı kırmızıya boyamasını istiyoruz. Kırmızıyı öğrenen çocuğun çekmecesinden kırmızı kazağını almasını hedefliyoruz.

BİREYSEL DEĞİL GRUP EĞİTİMİ’nin otizmli çocuklar için daha önemli olduğuna inanarak gün içinde grup derslerinin daha çok olduğu planlamalar yapıyoruz. Hedefimiz özel gelişim gösteren çocuklarımızın normal gelişim gösteren akranlarıyla eğitim alması olduğu   ve 2017-2018 eğitim öğretim yılında ¼ çocuğumuzu kaynaştırmaya tam bağımsız olarak gönderdiğimiz için grup içi çalışmalarına öncelik tanıyoruz.

ÖĞRETMENLERİMİZ  için aradığımız öncelikli kriter çocukları ve yaptıkları işi sevmeleri. Grup ortamında hakimiyet kurabilen,üreten,değişikliklere kolay uyum sağlayabilen öğretmenlerimiz okuldaki her çocuğun dersine girer ve böylece çocukların hem farklı kazanımlar edinmesini  hem de öğrendiklerini genellemesini kolaylaştırır.

DUVARSIZ EĞİTİM okulun dışında da çocukları tanımamızı ve onlara hayatın içinden kazanımları öğretmemizi sağlar. Gezi bizim için sadece bir gezi değildir. Çocuklar kadar bizlerin de öğrendiği,sorun çözme becerilerimiz geliştirdiğimiz,yeni hedefler belirlediğimiz “Biz böyle hissetti  isek, düşündüysek çocuklar için de bu doğru olabilir” diye fikir yürütüp miniklerimiz için daha iyisini kurgulamaya çalışmaktayız.

Bu satıra kadar okuduysanız hemen 229 72 00 nolu telefonu arayıp görüşme için randevu alabilirsiniz. Satırlara sığmayan daha pek çok unutacağınız bilgi olduğuna eminiz.

Tweet’ler
İletişim Bilgilerimiz
Bizimle iletişime geçerek sınırlı kontenjanlarımızdan faydalanbilirsiniz.
  • Karşıyaka Mh. 727. Sk. No: 34
  • Gölbaşı / Ankara
  • +90 (312) 229 72 00
  • info@beyazkoza.com