logo

ABA Nedir?

Hayatımızda bazı kelimeler vardır,çok duyarız hatta kullanırız ama ne anlama geldiğini ya da içeriğini bilmeyiz. Özel eğitimde de bir kısaltmanın karşılığı olarak kullanılan “aba” bu kategoriye çok uygundur. İngilizcesi “applied behavioral analysis” olan Türkçe’ye “uygulamalı davranış analizi” olarak çevrilen ve   aba davranışın öğrenildiği ilkesini temel alan bir bilim dalıdır.

Başındaki uygulamalı kelimesi bence kafa karıştırıcı,özünde davranışların analizi var. Her davranışın br nedeni ve bu  davranışın karşılığında elde ettiğimiz bir sonuç var. Nedenler ve sonuçlar davranışlarımızı anlamlandırıyor. Bulunduğumuz çevre,psikolojimiz ve fizyolojimiz davranışlarımızı etkileyen üç önemli unsur. Başımız ağrıyorsa derse odaklanamayız ya da her zamanki ışık bizi rahatsız eder. Çorba içme teklifine karnımız açsa farklı,toksa  farklı cevap veririz. Yetişkinler çevreye bağlı olarak kendilerini kontrol edebilirler,çocuklar daha az kontrollüdür ve özel çocuklar neredeyse kendilerini hiç kontrol etmezler. Onlar biraz daha doğaçlama yaşarlar, anne babalarını zor durumda bıraktıklarını bile fark etmezler.

Davranışçılar ki başında hepimizin yakından bildiği Pavlov,sonra ABA’nın kurucusu Skinner ve Lovaas gelir , her davranışın öğrenildiğini söylerler. Pavlov’un köpekleri şartlı reflekse örnektir. Skinner akademik becerilerden uygun olmayan davranışa kadar her şeyin zaman içinde öğrenildiğini savunur. Lovaas da ayrık denemelerle öğretimle basamaklandırarak göz temasından akademik beceriye kadar her şeyin öğretilebileceğini söyler. Hatta “Öğrenemeyen öğrenci yoktur;öğretemeyen öğretmen çoktur” sözüne yakın bir sözü vardır: “Her çocuk öğrenir,ancak aynı zamanda ve hızda değil” veya “Çocuk sizin öğrettiğiniz şekilde öğrenemiyorsa onun öğreneceği şekilde öğretin”

Sonraki

Tweet’ler
İletişim Bilgilerimiz
Bizimle iletişime geçerek sınırlı kontenjanlarımızdan faydalanbilirsiniz.
  • Karşıyaka Mh. 727. Sk. No: 34
  • Gölbaşı / Ankara
  • +90 (312) 229 72 00
  • info@beyazkoza.com